При пълна зала и без инциденти премина втората премиерна вечер на постановката „Оръжията и човекът“ в голямата зала на Народния театър, .
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
По повод 147 години от освобождението на Ловеч и установяването на местно управление в люляковия град бе открита изложба на Регионалния исторически музей и Национално дружество (НД) „Традиция“ – Регионален клуб „Васил Левски“.
Експозицията е подредена в художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров".
Музеят се представя с около 30 табла, които със снимки и текст припомнят събитията, свързани с освобождението. Автор на изложбата е уредникът Теодор Тончев.
По думите му експозицията е посветена на Руско-турската война (1877-1878 г.) и проследява историята на войната, събитията, които довеждат до нея, дипломатическата подготовка и началото на бойните действия до сключване на Санстефанския мирен договор.
На откриването на изложбата Тончев припомни важни исторически моменти, сред които и освобожден
Изложба „Небето, риза нетъкана” на студента по трансмедийни изкуства във Виена Александър Габровски се откри в галерия „A&G Art Meeting“ във Варна.
Творбите на младия автор, който е родом от Варна, са посветени на тъканта на реалността и нишките, които изплитат всичко около нас. Той представя маслена живопис, керамика, фотографски колажи, поезия. На откриването авторът прочете свои лирични творби и участва в 15-минутен пърформанс заедно с танцьорката Звезделина Станева и Калоян Васев.
В своето представление тримата чрез танц и песен събраха три разноцветни нишки, в които след това оплетоха и публиката. Танцът бе придружен и от четене на поетични творби и диалози. „Аз не танцувам, аз рисувам във въздуха. Не, аз не рисувам, а изписвам букви и изречения с тялото си. Не, аз не пиша с тялото си, аз танцувам“, изрече авторът по време на своя танц. Той бе облечен в
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“.
Неговата живописна колекция носи името „Знак от небето“, което по думите му е свързано с добрата вест, получена от Дева Мария, че ще роди Божия син.
„Аз съм един от малкото художници, които, без да си го поставят като задача и да се отклоняват от стила си, рисува религиозни картини и те могат да бъдат поставени и в храм“, каза авторът.
Той обясни, че много от значимите неща в живота на артистите стават по инстинкт, също като влюбването. „Така се получава и с най-важните ни решения, те са свързани с вътрешната необходимост. Художникът е синоним на свобода, несвободен човек не може да бъде сериозен художник“, сподели вижданията си Караджов.
Според него и картините намират своите зрители ка
Симфониета - Шумен, хор "Проф. Венета Вичева" и Градският духов оркестър "Михаил Биков" изнесоха в Шумен концерт, посветен на Деня на независимостта - 22 септември.
Той се състоя в зала "Проф. Венета Вичева" под диригентството на Любомир Александров и Христо Атанасов.
Атанасов каза , че в концерта са включени националният химн на Република България, химнът на Шумен, старият химн на България "Шуми Марица".
"Участваха и творби, които не само в този ден звучат с особена емоция, а на всеки български празник. Те ни пренасят в едно друго време, в което хората са правели всичко възможно да извоюват своята свобода и независимост, толкова години, че днес и ние да се усетим свободни и независими", добави Атанасов.
Любомир Александров отбеляза , че тази година са изпълнили идея на маестро Славил Димитров - да направят общо изпълнение на обща сцена емблематични със
По време на почти двучасовия спектакъл публиката аплодира в продължение на няколко минутите артистите от най-голямата ни трупа. На поклона, освен целият актьорски излязоха режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош. От залата се чуваха викове „Браво!“.
Малко след 21:00 ч., на изхода между колоните и пред стълбите на Народния театър имаше полицаи, които отклоняваха излизащите граждани от двата странични излаза. Площадът пред театъра беше празен.
Утре е третото премиерно представление по произведението на Бърнард Шоу.
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.
"Моди: Три дни на крилете на лудостта" - вторият режисьорски опит на холивудския актьор Джони Деп, ще има премиера на кинофестивала в Сан Себастиан следващия месец, съобщи "Варайъти".
Биографичният филм за Амедео Модиляни, в който актьорът Рикардо Скамарчо изпълнява ролята на известния италиански художник, ще бъде представен извън конкурсната програма.
Според синопсиса "Моди" е история за изкуство, любов и отхвърляне, която проследява 72-часова вихрушка от хаотични събития по улиците и баровете на Париж по време на Първата световна война. Във филма участват още Стивън Греъм, Ал Пачино и Антония Депла.
"Моди" е един от първите проекти на Джони Деп след съдебната битка с бившата му съпруга Амбър Хърд през 2022 г., в която той я съди за клевета, след като тя го обвини в домашно насилие. В крайна сметка актьорът спечели делото, но предизвикана
Граждани се събраха тази вечер пред Народния театър "Иван Вазов" в подкрепа на постановката "Оръжията и човекът", чиято премиера се състоя преди дни и предизвика протести и напрежение.
Инициатор на мирната проява е Асоциацията за свободен театър.
Тук съм, за да защитим правото на артистите да правят представления, както и на хората да се изразяват свободно, каза Атанас Атанасов, който участва в демонстрацията. Той каза още, че изобщо не приема обидите на групи хора да бъдат причина за цензура, за спиране на представления и затваряне на театри. Още не съм гледал постановката, но проявявам интерес и със сигурност ще си купя билет за нея, посочи Атанасов.
Тук съм, защото силно вярвам, че не е редно хора да бъдат нападани и удряни заради това, че идват на театър, каза друг участник - Христо Милев. Той настоя да се вземат мерки спрямо ограничаването на свободното прав
Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.
Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.
„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.
В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.
Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от